, which opened today and take place from July 23 to August 8 in the midst of the global COVID-19 pandemic,
The Inca delegation —which has already marched at the opening ceremony of the Tokyo 2020 Games— is made up of 35 athletes, who qualified directly and due to their own merits to the highest sports competition around the world.
In this edition, Peru had the outstanding surfers Daniella Rosas and Lucca Mesinas as flag bearers at the aforementioned ceremony.
Our country has 35 athletes qualified for the Tokyo 2020 Olympic Games.
The current national delegation is so far the largest in the 21st century, surpassing the 29 athletes who had attended Rio 2016, thus stressing that the qualifications are individual and not in team sports.
It is important to note that Peruvians arrive in Japan with the fourth largest delegation in 120 years of Olympic participation: Berlin 1936 (40 participants, including the soccer delegation), London 1948 (41 athletes), and Los Angeles 1984 (35 athletes).
The athletes belong to the Peruvian Sports Institute's (IPD) Athlete Support Program and the Vamos con Tokio (Let's Go with Tokyo) Program, which grant financial subsidies to high-performance athletes qualified for the Olympics.
Below are the names of Peruvian Olympic athletes:
1.- Gladys Tejeda – Athletics
2.- Christian Pacheco – Athletics
3.- Mary Luz Andia – Athletics
4.- Kimberly García – Athletics
5.- Alessandro De Souza Ferreira — Shooting
6.- Marko Carrillo — Shooting
7.- Nicolás Pacheco — Shooting
8.- Stefano Peschiera — Sailing
9.- Paloma Schmidt — Sailing
10.- María Belén Bazo — Sailing
11.- Maria Pia Van Oordt — Sailing
12.- Diana Tudela — Sailing
13.- Lucca Mesinas — Surfing
14.- Daniella Rosas — Surfing
15.- Ariana Orrego — Artistic Gymnastics
16.- Pool Ambrocio — Wrestling
17.- Royner Navarro — Cycling Road
18.- Álvaro Torres — Rowing
19.- María Luis Doig — Fencing
20.- Leodan Pezo — Boxing
21.- Jovana de la Cruz — Athletics
22.- José María Lúcar — Boxing
23.- Sofía Mulanovich — Surfing
24.- Miguel Tudela — Surfing
25.- Daniela Macías — Badminton
26.- Angelo Caro — Skateboarding
27.- Mckenna DeBever — Swimming
28.- Joaquín Vargas — Swimming
29.- Juan Postigos — Judo
30.- Alexandra Grande — Karate
31.- Marcos Rojas — Weightlifting
32.- César Rodríguez — Athletics
33.- Luis Henry Campos — Athletics
34.- Leydi Guerra — Athletics
35. Juan Pablo Varillas — Tennis
1.- Rodrigo Santillán – Para swimming
2.-Rosbil Guillén – Para athletics
3.- Israel Hilario – Para cycling
4.- Angélica Espinoza – Para taekwondo
5.- Efraín Sotacuro – Para athletics
6.- Melissa Baldera – Para athletics
7.- Carlos Sangama – Para athletics
8.- Dunia Felices – Para swimming
9.- Freed Villalobos – Judo
10.- Niel García – Para powerlifting
11.- Pilar Jáuregui – Para badminton
The latter event will be held from August 24 - September 5.